| Hlavní stránka | O Ridgebackovi | Štěňata "B" | Štěňata "A" | Matka Agáta | Otcové | Fotogalerie | Kontakt |
Jak vznikl název z Fabiánovy zahrady
Vzhledem k tomu, že bydlíme v těsné blízkosti brdských lesů, vybrali jsme si do názvu naší chovatelské stanice ducha Brd, Fabiána. Napíši Vám proto něco málo o Fabiánovi.Fabián

Každé hory, či lesy mají své panovníky, čarodějnice či rarášky. Fabián je dobrý duch brdského lesa. Pročteme-li pověsti, najdeme řadu duchů a pohádkových zjevů, ale mezi všemi rarášky, draky a trpaslíky má jen jediný výjimečné, ba přímo panovnické postavení. A to je právě Fabián, který sídlí na vrchu Baba. Baba, odkud Fabián spravuje brdskou říši, patří na Hostomicku k nejvyšším místům.

A jak se vlastně stal Fabián lesním duchem?

Na temeni Baby stával prý hrad, do kterého si jeho pán, rytíř Fabián, přivedl ženu. Ale brzo po svatbě se v lesích pod hradem usídlila čarodějka, bývalá Fabiánova milenka. Přišla se, jak to ženy dělávají, pomstít. Jedné bouřlivé noci si zavolala na pomoc síly pekelné a zlý úmysl se jí podařil. Hrad zmizel, žena byla proměněna v bylinu zeměžluč a Fabián se stal duchem. Čáry zlé čarodějky však nedokázaly zlomit Fabiánovo dobré srdce a tak rytíř zůstal dobrákem i v zakletí. Lidem neubližuje a když je v dobrém rozmaru, tu a tam je poškádlí. Pokud je Fabián špatně naladěn a teskní po své krásné ženě, je z lesů slyšet táhlé houkání. Běda tomu, kdo se snaží jeho teskné houkání napodobit, či přijde do brdských lesů škodit. Tomu se zle povede.
Ze zakletého hradu nám i dnes přeci jenom něco zbylo. Je to Fabiánovo lože či Fabiánova postel, kam chodí pán Brd odpočívat.

Baba - Fabiánovo lože

Na temeni vrchu Plešivec je místo nazvané V zahradě. Je to zahrádka Fabiánova, kde lesní duch pěstuje kouzelné, avšak očím nás smrtelníků neviditelné byliny, kterými uzdravuje chudé. Jen vzácně se Fabián ukazuje lidem. To na sebe, nejčastěji bere podobu myslivce s kloboukem ozdobeným kytkou z kapradě, jeřabiny a lesních bylin. Umí dokonce poručit i počasí. Umí přivolat vichr, bouři, utopit les v mlze, ale třeba rázem vše obrátit v klidnou slunečnou pohodu. O tom jsme se již několikráte mohli přesvědčit na vlastní kůži. Naposled, když vyslyšel naše prosby při sledování meteoritského deště Leonid v listopadu 1999, kdy z beznadějně zatažené oblohy dokázal vyfoukat mraky a dovolil abychom, alespoň na hodinu a půl mohli spatřit toto překrásné přírodní divadlo nad hřebeny Brd.

Suťové pole pod Plešivcem

Mnoho lidí již chtělo z Fabiána udělat pouhou povídačku a roztrušují po světě, že Fabián neexistuje, že odešel z Brd, ale tomu nevěřte. Až v předjaří uvidíte, jak se nad brdskými lesy kouří, tak vězte, že to Fabián bafá ze své dlouhé dýmky, svůj oblíbený tabáček.

Chovejte se proto v brdské krajině slušně a přátelsky a poznáte tohoto ducha v jeho dobré a někdy i šprýmovné náladě. Běda tomu kdo by chtěl tropit něco zlého v jeho panství, toho nebude mít dobrý správce Brd v lásce a jistě ho zaslouženě potrestá